Metoda Handle

HANDLE hledá kořeny obtíží, a nesnaží se jen maskovat příznaky. Je to metoda neinvazivní, nepoužívá léky ani složité pomůcky. Je vytvořena jako nástroj k tomu, aby rodina mohla doma sama pomoci dítěti či dospělému zlepšit funkce nervového systému a proces učení.

HANDLE se dívá na jedince jako na celek – jeho vnější a vnitřní prostředí, vývoj od početí po současnost – a používá tyto informace k určení toho, jak pro něj pracují jeho neurovývojové systémy. Můžeme si představit neurovývojové systémy jako strukturu, ve které se jednotlivé části navzájem ovlivňují a jsou na sobě závislé. Zároveň může jeden systém zastoupit/kompenzovat za jiný. Pokud jedna část této struktury nefunguje správně, může to ovlivnit fungování jednotlivých částí a také celé struktury. 

HANDLE staví na vědecky prokázaných faktech z řady disciplín (rehabilitace, psychologie, neurovědy, lékařství, speciální pedagogiky, výživy apod.). Vychází mimo jiné z poznatků, že nervový systém je schopný se neustále adaptovat, že struktura mozku je tvarována vlivem stimulace, kterou mozek dostává a že mozek je schopen se zotavit z chorob a úrazů. Dále chápe, že pohyb, podpořený správnou výživou organizuje zpracování informací, ovlivňuje biochemickou rovnováhu v těle a pomáhá tvarovat vlastní strukturu mozku. Rovněž staví na poznatku, že nervový systém, zvláště jeho slabé části, reaguje stresem na přemíru stimulace. Systém ve stresu (přetížený systém) přestane pracovat efektivně.

HANDLE vytváří pro každého klienta individualizovaný program rytmických a organizovaných pohybových aktivit (cvičení). Tyto aktivity vyžadují pouze několik jednoduchých pomůcek, jsou jednoduché na provedení, ale neurologicky komplexní. Prostřednictvím pravidelné, jemně a pozvolné stimulace tyto aktivity posilují oslabené funkce a mohou zlepšit funkce nervového systému a proces učení.

 

Pedagogicko-psychologické poradenství, diagnostika, intervence

Mgr. Hana Kleisová

Mgr. Hana Kleisová je speciální pedagog a průvodce vzděláváním především pro děti 1.stupně základní školy s 25 letou praxí.

číst dále

Možnosti platby

Platební metody, které je možné použít ve ViaraSalve.

číst dále